ProktoMed.pl-choroby odbytu
poniedziałek, 22 lipca 2024
proktoMed.pl

Wprowadzenie

Żylaki odbytu (hemoroidy, guzki krwawnicowe) to popularne określenie schorzenia dotyczącego splotów żylnych w okolicy odbytu, z którym zetknęła się prawie wiekszość Polaków, a prawie dwie trzecie z nas zgłaszało dolegliwości choroby hemoroidalnej: krwawienie, pieczenie, świąd odbytu. Żylaki odbytu to nadmiar tkanki i splotów naczyń żylnych w okolicy odbytu, naturalnie obecnych u każdego człowieka. W momencie gdy dochodzi do zapalenia lub podrażnienia tych splotów, następuje nieprzyjemne swędzenie, uciążliwe krwawienie i ból. Niestety żylaki NIGDY nie cofna się, ani nie ulegną samowyleczeniu, gdy się pojawia mogą się tylko powiększyć. Dlatego ważne jest dbać o żylaki i jak tylko dadzą objawy to zgłosić się do lekarza, by w prosty i bezbolesny sposób je wyleczyć.

Czym sa hemoroidy?

Hemoroidy (żylaki, krwawnice) to zwyczajowe okreslenie struktur żylnych w okolicy odbytu i dolnej odbytnicy. Podrażnione sploty, np. twardym stolcem lub innymi czynnikami, ulegaja powiekszeniu. Co czwarta osoba po 30 roku życia okresowo odczuwa dolegliwości związane z hemoroidami. Wiekszość ludzi uznaje temat żylaków za wstydliwy, część mimo objawów nie zgłasza się po leczenie uważajac, że żylaki są nieuleczalne. Trudno więc ustalić, jak czasto występuja one w społeczeństwie. Dopiero nasilone, uporczywe objawy powodują szukanie pomocy u lekarza. Długie odwlekanie z konsultacja i leczeniem wpływa niekorzystnie. Zaawansowanie choroby utrudnia i komplikuje leczenie. Niestety, niektóre objawy choroby hemoroidalnej są podobne do choroby nowotworowej, raka jelita grubego. W tym wypadku opóznione leczenie to strach. Zgłoś się do lekarza, a najlepiej chirurga proktologa.

Podział i klasyfikacja

Żylaki zewnętrzne

Żylaki zewnetrzne są widoczne, pojawiają się na zewnątrz odbytu. Są to pokryte skórą sploty poszerzonych, rozdętych naczyń żylnych. Z reguły pojawiają się bez dodatkowych objawów. Kiedy dojdzie do ich podrażnienia staja się czerwone i tkliwe. Przykladowe obrazy żylaków można zobaczyc w archiwum zdjęć.
Zakrzep żylaków zewnetrznych to skrzep krwi w obrebie żylaków zewnetrznych, czesto powodujacy silne dolegliwości bólowe, wyczuwalny jako tkliwa bolesna struktura wielkości grochu, w okolicy odbytu. Przykladowe obrazy żylaków można zobaczyc w archiwum zdjęć.

Żylaki wewnętrzne (krwawnice)

Zylski wewnętrzne - I stopień pojawiają się wysoko w kanale odbytu, poza zasięgiem wzroku. Krwawienie jest częstym i niejednokrotnie jedynym objawem podrażnienia żylaków wewnetrznych. Przykładowe obrazy żylaków można zobaczyc w archiwum zdjęć. Leczenie.
Żylski wewnętrzne - II stopień zsuwaja się do światła odbytu i poza odbyt, ale samoistnie powracają do prawidłowego położenia. Krwawienie, świad są objawem podrażnienia żylaków wewnetrznych. Przykładowe obrazy żylaków można zobaczyć w archiwum zdjęć. Leczenie.
Żylski wewnętrzne - III stopień zsuwaja się do światła odbytu i poza odbyt, ale nie powracają samoistnie do prawidłowego położenia, bez pomocy palca. Krwawienie, świad oraz brudzenie bielizny są objawem żylaków wewnetrznych. Przykładowe obrazy żylaków można zobaczyć w archiwum zdjęć. Leczenie.
Żylaki wewnętrzne - IV stopień nieodprowadzalne guzki w okolicy odbytu. Dające silne dolegliwości bólowe, krwawienie, świąd. Przykładowe obrazy żylaków można zobaczyć w archiwum zdjęć. Leczenie.
www.proktoMed.pl :: 2007 - 2024
autor © copyright