ProktoMed.pl-choroby odbytu
piątek, 29 marca 2024
proktoMed.pl

Leczenie zachowawcze jest bezpieczne, wykazuje niewiele nastepstw ubocznych, powinno być pierwszym etapem w postepowaniu leczniczym. W leczeniu wstepnym należy uwzglednić nastepujace elementy: dieta bogatoresztkowa, leki zmiękczające i rozluźniające stolec, nasiadówki w wodzie o temperaturze ok. 40°C, niesterydowe leki przeciwzapalne (Ketonal, Pyralgin), preparaty zawierające sterydy.

Leczenie zachowawcze i farmakologiczne jest leczeniem pierwszego rzutu.

Leczenie farmakologiczne

Leczenie to ma na celu obniżenie napięcia zwieracza wewnętrznego, co poprawia ukrwienie okolicy anodemalnej i sprzyja gojeniu szczeliny.

  1. Nitraty (maść NTG, Nitrocard - 2 x dziennie przez 2 miesiące, smarować śluzówke odbytu - anoderme) powodują obniżenie napięcia mięśni gładkich, obniżają ciśnienie spoczynkowe w kanale odbytu i przyspieszają gojenie szczeliny - napięcie zwieracza odbytu zmniejsza się ok 30%, leczenie wymaga czasu, trwa ok 2 miesiące stosowania - skuteczność ok 70%.

    Podczas stosowania nitratów obserwuje się niekorzystne objawy związane z uogólnionym działaniem nitratów na organizam, głównie silne bóle głowy, (występuje u ok 40% leczonych).

    Niestety ten sposób leczenia nie ma trwałego efektu. Po kilku miesiącach wzrasta napięcie mięśnia zwieracza wewnętrznego co sprzyja nawrotom szczeliny odbytu w ponad 30% przypadków. Nawroty szczeliny można ponownie skutecznie leczyć nitratami.

    Skuteczność ok 70%

  2. Blokery kanału wapniowego powodują relaksację mięśni gładkich w okolicy odbytu, zmniejszone ciśnienie w kanale odbytu, że względu na trudny dostęp do preparatów rzadko stosowany.

    Skuteczność ok 70%

Leczenie niechirurgiczne

Leczenie niechirurgiczne to zmniejszenie napięcia mięśni zwieraczy odbytu poprzez niewielki zabieg, lub codzienne ćwiczenie zwieraczy w domu. Skuteczność tego leczenia jest mniejsza niż zabieg chirurgiczny. Podejmowanie ich wymaga konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Do niedawna jedną z metod niechirurgicznych leczenia szczeliny odbytu było ręczne rozszerzanie zwieraczy okołoodbytniczych, ale że względu na dużą liczbe powikłań nie stosuje się już tego zabiegu. Obecnie zabiegi:

  1. Botulina jadu kiełbasianego (Botox, botulnum toxin). Botulina jest neurotoksyną produkowaną przez bakterie beztlenowe Clostridium botu/inum. Toksyna (po zabiegowym podaniu do mięśnia zwieracza wewnętrznego) powoduje obniżenie spoczynkowego ciśnienia w kanale odbytu, przez spadek jego napięcia. po 2 miesiącach powoduje u ponad 70% chorych zagojenie szczeliny.

    Podanie wymaga zabiegu operacyjnego. Trudności wstrzyknięcia i często towarzyszące dolegliwości bólowe bólowymoraz cena leku powodują rzadkie stosowanie tej metody.

    Skuteczność ok 80%

  2. Ręczny Dilatator nieinwazyjna metoda rozluźnienia zwieracza, poprzez doodbytnicze wprowadzanie Dilatatora i ćwiczenie mięśni odbytu.

    Skuteczność 80 %

Zgłos się do lekarza, a najlepiej chirurga proktologa.

www.proktoMed.pl :: 2007 - 2024
autor © copyright