ProktoMed.pl-choroby odbytu
wtorek, 19 marca 2024
proktoMed.pl

Badanie per rectum

Podstawowe badanie oparte jest na oglądnięciu okolicy odbytu i zbadaniu palcem "per rectum" odbytu. Badanie to nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania.

Rektoskopia

Dokładniejsze badanie to anoskopia i rektoskopia. Polega ono na oglądnieciu kanału odbytu - anoskopia lub całej odbytnicy (ok. 15cm) - rektoskopia, przy pomocy specjalnego sprzętu. Dzięki badaniu można określić struktury anatomiczne odbytu i ocenić patologiczne zmiany w obrębie odbytu, odbytnicy oraz stopień ich zaawansowania. Badanie wymaga dokładnego przygotowania /druk/.

Przygotowanie do badania:

  1. Utrzymanie płynnej diety na dwa dni przed badaniem.

    W tym czasie nie należy spożywać produktów stałych - chleba, mięsa, ziemniaków. Zalecanie są zupki, papki, przetarte lub zmiksowane posiłki, soki.

    W Poradni wykonujemy badanie w czwartki po południu (termin uzgodniony w rejstracji), diete należy utrzymywac od wtorku wieczora do dnia badania.

  2. Wykonanie doodbytniczego wlewu oczyszczajacego np. Rectanal(dostepny bez recepty w Aptece) na min 8 godzin przed badaniem.

    Preparat podaje się doodbytniczo za pomocą specjalnego aplikatora dołączonego do preparatu, (wegług instukcji dołączonej do preparatu). Wlew oczyszczający powoduje nasilone oddawanie 1-3 luźnych stolców.

Badanie przeprowadza się w pozycji kolankowo-łokciowej. Pacjent klęcząc na stole, opiera się o łokcie. Za pomocą podświetlonej rurki oglada się odbytnice i kanał odbytu. Podczas badania podaje się do odbytu powietrze, co może wywoływać lekkie uczucie rozpierania. Badanie jest niebolesne. Podczas badania możliwe jest oprócz oglądniecia odbytnicy, pobranie wycinków np. przy stwierdzeniu polipów, czy innych zmian organicznych. To również nie wymaga podania leków przeciwbólowych. Calość badania trwa ok 15 min.

Kolonoskopia

Ze względu na niepewność przyczyny krwawień wymagana jest ocena całego jelita grubego. Służy do tego kolonoskopia.

Przed badaniem wymagane jest specjalne przygotowanie /druk/. Utrzymanie płynnej diety na dwa dni przed badaniem i wypiciu preparatów oczyszczajacych jelito dzień przed badaniem. Badanie polega na oglądnieciu całego jelita grubego, poprzez instrument zakładany przez odbyt. Pacjent leży na lewym boku ze zgietymi nogami. Czasami, w celu lepszego komfortu, stosuje się leki przeciwbólowe lub niewielkie uspienie pacjenta. Lekarz wkłada przez odbyt długi, giętki instrument i rozpychając jelito powietrzem powoli ogląda go, dochodząc do katnicy tj. ok 150 cm. Czasami wymagana jest zmiana pozycji pacjenta, by pomóc lekarzowi w poruszaniu instrumentem.


W przypadku znalezienia patologicznych struktur jak polip, guz, tkanki zapalne możlowe jest pobranie wycinka a nawet usuniecie całej zmiany. Krwawienie po pobraniu wycinków to jedno z możliwych komplikacji kolonoskopii, ale zdarza się bardzo rzadko.

Kolonoskopia trwa ok 30 min.

Wskazania do kolonoskopii

Według zaleceń amerykańskich:
Po 50 roku życia, raz na 10 lat, u osób bez dolegliwosci, bez obciażenia rakiem w rodzinie.

Od 40 roku życia powinno wykonać się kolonoskopie, jeśli w rodzinie wystepuje: polipy jelita grubrgo, odbytnicy, rak jelita grubego, odbytnicy. rak jajnika, rak macicy, sutka, wrzodziejace zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna'a.

Sigmoideoskopia

Giętka sigmoideoskopia to krótka kolonoskopia, która oglada się ostatnia trzecią cześć jelita grubego - esice i cześć zstępujacą jelita grubego. Badanie pozwala różnicować przyczynę zaparć, biegunek, bólów podbrzusza. W sigmoideoskopii można zobaczyć krwawienie, zapalenie, zmiany organiczne i owrzodzenia w obrebie esicy i odbytnicy. Przede wszystkim można wykluczyć raka esicy i odbytnicy u osób z krwawieniem.

Sigmoideoskopia trwa ok 10 - 20 minut. Podczas badania pacjent może odczuwać niewielkie rozpieranie i pobolewanie podbrzusza, powodowanego pompowanym powietrzem podczas badania. Badanie jest krótsze i mniej bolesne niż kolonoskopia.

Ultrasonografia jamy brzusznej - USG

Badanie lekarskie mające na celu ultrasonograficzna ocene narzadów jamy brzusznej: watroba, trzustka, śledziona, nerki, i narzadów miednicy małej. Badanie wymaga dokładnego przygotowania /druk/.

Przygotowanie do badania:

  1. Utrzymanie diety na 6-8 godzin przed badaniem:

    W tym czasie nie należy spożywać produktów stałych, nie pić alkoholu, kawy, mocnej herbaty.

    W Poradni wykonujemy badanie w czwartki po poludniu (termin uzgodniony w rejstracji), Rano, w dniu badania można zjeść lekkie śniadanie.

  2. Unikanie picia na 2 godziny przed badniem: Badnie wymaga pustego żoładka, ewentualny płyn będzie przeszkadzał w badaniu.
  3. Utrzymanie pełnego pecherza moczowego:

    Pozwala na dokładną ocene nerek, pecherza moczowego, prostaty (u meżczyzn) oraz macicy i przydatków (u kobiet).

  4. Stosowaniu środków zmniejszajacych ilość gazów w jelicie:

    Dieta bez wzdymających produktów,stosowanie

    Espumisanu

    (bez recepry w Aptece): tydzień przed badaniem 2x1 kapsułke (przy dużych wzdęciach w wywiadzie), ewentualnie dwa dni przed badaniem 3x1 kapsułke (przy miernych wzdęciach).

Badanie przeprowadza się leżąc na plecach, w trakcie badania lekarz może poprosić o zmiane pozycji na boki Badanie jest niebolesne. Calość badania trwa ok 10 min.

www.proktoMed.pl :: 2007 - 2024
autor © copyright